Zatrzymanie koparek do krypowalut na Pyrzowicach

Pomimo ostrzeżeń ze strony banków centralnych i państwowych instytucji w różnych krajach, popularność kryptowalut, w tym również bitcoina, rośnie. W Polsce taką kampanię prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski. Przypominają, że waluty wirtualne nie są prawnie uznanym środkiem płatniczym i nie mają gwarancji banku centralnego. Jednak korzyści, jakie daje obrót niewidzialną walutą mają dużą siłę przebicia i coraz więcej rodaków inwestuje w wiedzę i odpowiednie narzędzia.

Odpowiedzią na ten popyt jest między innymi fakt, że na lotnisku w Pyrzowicach celnicy zainteresowali się przesyłką z Chin, która zawierała 300 koparek do bitcoinów. Co to takiego? To urządzenie zewnętrzne, którego moc obliczeniowa ułatwia obsługę kryptowalut i rozwiązywanie problemów kryptograficznych. Koparki działają w systemie ciągłym, a właściciel otrzymuje w zamian kryptowaluty, odpowiednio do swojego wkładu.

Czujność celników i fakt wytypowania tych urządzeń do działań sprawdzających wynika z tego, że kryptowalutami coraz bardziej interesują się środowiska przestępcze. Operacje finansowe z ich użyciem są całkowicie wirtualne i nie pozostawiają śladu. To sprawia, że organy ścigania i inne formacje kładą coraz większy nacisk na działania prowadzone w tej sferze finansowej.

Powodem zatrzymania wspomnianych koparek do kryptowalut był fakt, że urządzenia nie spełniały odpowiednich wymogów. Nie miały oznaczeń, deklaracji zgodności ani też wymaganej, polskojęzycznej instrukcji obsługi. Stanowisko Służby Celnej z Oddziału Towarowego w Pyrzowicach podtrzymał Urząd Komunikacji Elektronicznej w Siemianowicach Śląskich, który uznał, że produkty nie są zgodne z przepisami o kompatybilności elektromagnetycznej oraz innymi przepisami unijnymi. W związku z tymi opiniami towar nie może zostać dopuszczony do obrotu i użytkowania.

Urządzenia nie zostały jednak skonfiskowane, a jedynie zatrzymane. Importerzy mają czas na podjęcie działań naprawczych, które zadecydują o dalszym przeznaczeniu koparek. Jeśli uzupełnią oznakowanie i wymaganą dokumentację, sprzęt dostanie się na polski rynek i z pewnością szybko znajdzie nabywców, np. na Allegro, gdzie jest już spory wybór takich koparek.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *