Rynek bitcoina w 2017 roku – podsumowanie

Rok 2017 na zawsze zapisze się na kartach historii jako rok przełomowy dla bitcoina. Pełen był zarówno pozytywnych, jak i negatywnych zdarzeń, ale wszystkie były bardzo spektakularne. I z pewnością spowodowały, że zagadnienie kryptowalut wyszło z cienia, przestało być jedynie niszowym tematem i wzbudziło ogromne zainteresowanie.

Co zmieniło się w 2017 roku?

Przede wszystkim kurs bitcoina, który wzrósł średnio o bagatela 1400%. Na początku roku kurs wynosił 1000$ za 1 bitcoina, a na koniec roku 14 000$. Na tym jednak nie koniec sensacji, bowiem najwyższy odnotowany w ciągu roku kurs to 20 000$. Jeśli wynik zwyżki kursu o 1400 % zestawić z oprocentowaniem przeciętnej lokaty bankowej w tym czasie, to robi się jakoś groteskowo.

Inne ważne wydarzenia:

-Unia Europejska rozpoczęła walkę o likwidację anonimowości na rynku kryptowalut. Chodzi o ucięcie nielegalnych procederów, do których pieniądz wirtualny jest obecnie wykorzystywany przez przestępców. Do tej pory transakcje z użyciem bitcoina są całkowicie anonimowe i nie zostaje po nich żaden ślad, jest to więc idealny sposób na pranie brudnych pieniędzy. Trwają prace nad opracowaniem przepisów, które będą nakładały obowiązek ujawniania danych wszystkich przedsiębiorców i klientów indywidualnych, którzy dokonują takich transakcji.

-Zmiany na rynku dalekowschodnim. Chiny, w wyniku rządowego zakazu wygasiły swoją dominację na rynku kryptowalut, natomiast Japonia od 1 kwietnia ogłosiła bitcoina swoim oficjalnym środkiem płatniczym i przejęła pozycję lidera na rynku.

-Australia zmieniła swoje podejście do bitcoina i zniosła podwójne opodatkowanie. Do tej pory kryptowaluty miały status majątkowych dóbr materialnych i były objęte podatkiem VAT. Oznaczało to, że klient najpierw płacił VAT kupując bitcoina, a potem drugi raz, kupując coś za tą walutę.

-W Polsce opracowano nowe przepisy służące całkowitej inwigilacji podmiotów działających na rynku bitcoina oraz opracowano dla nich „kanon dobrych praktyk”. Tymczasem np. Białoruś staje rajem dla kryptowalut, w Słowenii można wypłacać bitcoina z bankomatu, a szwajcarski Falcon proponuje inwestycje finansowane za pomocą kryptowalut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *