Przeczytaj zanim zainwestujesz w BitCoin

Kryptowaluty to zdecydowanie rewolucja, która odbywa się za plecami zainteresowanego- światowego rynku finansowego. Obecny stan rzeczy opiera się na fundamentach budowanych latami, na strukturach tworzonych latami. Banki, instytucje, komisje nadzoru, czyli udział osób trzecich podczas wymiany pomiędzy podażą i popytem. Innymi słowy zanim nasze środki trafią do osoby, której chcemy zapłacić przechodzą przez biurokratyczną machinę, są „dotykane” przez obce ręce, a następnie trafiają do finalnego adresata. To oczywiście bardzo bezpieczny i sprawdzony od bardzo dawna sposób realizowania wszystkich funkcji pieniądza.

Spróbujmy zatem przenieść się w czasie o kilka lub kilkanaście lat w przyszłość. Dominującym środkiem płatniczym nie są już drukowane banknoty lub bite monety, a elektroniczny ekwiwalent wartości jakim jest kryptowaluta. Co się stanie z dzisiejszymi instytucjami?

Spekulacjom na temat BitCoin nie ma końca. Po jednej stronie zwolennicy, po drugiej przeciwnicy. Jednak wszystko wskazuje, na to, że w przyszłości status quo instytucji finansowych może ulec diametralnej zmianie. Jeszcze teraz nie wiadomo czy jesteśmy świadkami tworzenia się historii czy największego od dawna oszustwa. Dlatego posiadanie w swoim portfelu kryptowalut jest sprawą wielkiego ryzyka, którego każdy powinien być świadom. Ten artykuł pomoże Ci podczas podejmowania decyzji o wejściu w posiadanie jakiejkolwiek kryptowaluty. Ponadto tekst ten odnosi się raczej do pryncypiów inwestowania niezależnie od rynku, stąd będzie on dla Ciebie pożyteczny w nieco szerszej niż kryptowalutowej perspektywie.

Z czym wiąże się inwestycja w jakiekolwiek aktywa?

Przede wszystkim z możliwością zysku, ale też z ryzykiem. Wraz ze wzrostem prawdopodobieństwa zysku rośnie ryzyko straty. W przypadku BitCoinów istnieje z grubsza ten sam zestaw możliwych scenariuszy, a jednym z nich jest kradzież kryptowaluty z naszego portfela. Waluty kryptograficzne mogą być skradzione w wyniku cyberataku na podmiot prowadzący wymianę walut. W 2016 roku w Polsce miało miejsce takie zdarzenie. Dochodzenie roszczeń jest trudniejsze niż w przypadku zarejestrowanej i działającej z literą prawa instytucją, ale to jeszcze nic nie oznacza. Wszyscy słyszeliśmy o aferze AmberGold. Biurokracja nie zawsze jest skutecznym zabezpieczeniem. Należy dodać, że w Polsce kryptowaluty są w pełni legalne, jednak nie są traktowane na równi z innymi walutami.

Brak gwarancji

W odróżnieniu od ulokowanych w banku oszczędnościach kryptowaluty nie są w żaden sposób zabezpieczone na wypadek straty. Środki przechowywane w bakach (depozyty bankowe) objęte są Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Ryzyko braku powszechnej akceptowalności.

Póki co kryptowaluty nie są jeszcze tak popularne jak inne metody płatności, wiec wciąż nie jest to uniwersalna metoda płatności. Nie są też prawnym środkiem płatniczym ani walutą. Oznacza to, że podmioty gospodarcze nie mają obowiązku akceptowania płatności w „walutach” wirtualnych, nawet jeżeli wcześniej je akceptowały.

Ryzyko związane z możliwością oszustwa.

Niektóre z oferowanych form inwestowania w kryptowaluty mają charakter piramidy finansowej, co – dodatkowo ze względu na opisane wyżej specyficzne rodzaje ryzyka – może w krótkim czasie doprowadzić do utraty środków finansowych inwestora. Jeżeli tego typu sytuacja będzie miała miejsce w Polsce, jedyną formą ochrony będzie postępowanie karne, bowiem żadne polskie instytucje ochrony inwestorów czy konsumentów (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisja Nadzoru Finansowego) nie mają prawnych możliwości pomocy. Znacznym utrudnieniem w dochodzeniu roszczeń jest to, że podmioty obracające „walutami” wirtualnymi działają w różnych krajach, o różnym stopniu ochrony użytkowników.

Ryzyko związane z dużą zmiennością ceny.

Dotychczas ceny „walut” wirtualnych charakteryzowały się wysoką zmiennością. Pojedyncze transakcje „walutami” wirtualnymi mogą istotnie wpływać na kształtowanie się ceny.

Jeżeli już dobrze znasz rynek kryptowalut i decyzja została podjęta, warto trzymać się pewnej strategii. Jeśli jeszcze jej nie masz poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów na zminimalizowanie ryzyka inwestycyjnego, zwłaszcza w przypadku tak dynamicznego rynku jakim są kryptowaluty na kryptogiełdach.

Na koniec kilka ogólnych rad inwestycyjnych, które ustrzegą Cię przed niewłaściwą decyzją. Poniższe rady możesz zastosować w każdym przypadku, nie tylko w omawianym wyżej przypadku BitCoina.

Zasada nr 1 i tym samym fundamentalna zasada to brzmi nie wydawaj pieniędzy których nie masz

Jeśli decydujesz się na jakąś inwestycje i charakteryzuje się ona zwiększonym ryzykiem nie korzystaj z pieniędzy, których nie powinieneś stracić. Użyj tych środków, których ewentualna strata nie będzie dla Ciebie problemem. Strategia All-in sprawdza jest bardziej jako strategia hazardowa niż inwestycyjna. Nie jest zła, jest po prostu skrajnie ryzykowna.

Zasada numer 2 nie podążaj za tłumem.

Jest wiele osób twierdzących, że BitCoin to bańka, kolejna po internetowej bańka, która prędzej czy później pęknie lub eksploduje. Niestety wiele rzeczy w przypadku BitCoina wskazuje faktyczną potrzebę rynku na tańszy i wygodniejszy środek płatniczy. Gdyby nie pieniądze które znamy do dziś używalibyśmy złota lub innych przedmiotów do rynkowej wymiany. Podobnie może by w przyszłości z krytptowalutami. Dlatego warto polegać na swojej wiedzy i intuicji. W każdym przypadku polegaj na logice i rozsądkowi, unikaj opinii i  przypuszczeń innych, zwłaszcza jeśli jest to głos tłumu.

Zasada numer 3 zachowaj umiar.

Nie wyskakuj z samolotu bez spadochronu. Pamiętaj o 2 zasadach najsprawniejszego inwestora na świecie

Zasada pierwsza, nie marnuj pieniędzy. Zasada druga, pamiętaj o zasadzie numer jeden. Warren Buffet

Najlepsze podejście

Obserwuj rynek, czytaj, ucz się monitoruj. Nie daj ponieść się emocjom.

Dollar cost average – Nie inwestuj od razu wszystkich pieniędzy jakimi dysponujesz. Przeznacz cześć Twojego budżetu inwestycyjnego lub zdywersyfikuj swoją aktywność. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej strategii zobacz film:

Dywersyfikuj pomiędzy kryptowalutami i nie tylko. Podziel ryzyko inwestycjne w Twoim portfelu pomiędzy mniej i bardziej ryzykowne inwestycje.

Pamiętaj, że inwestując w BitCoin inwestujesz w coś w rodzaju żetonów kasynie. To może być dobra zabawa, albo Kac Vegas.