Powstaje angielski odpowiednik bitcoina

Rosnąca fala popularności kryptowalut sprawia, że niektóre z państw stawiają sobie za punkt honoru, aby mieć swój odpowiednik bitcoina. W efekcie jedne z nich już zrealizowały te plany, np. Wenezuela, która ma swoje Petro. Są też kraje, które wciąż pracują na tą koncepcją, m.in. Anglia.

Od 2015 roku prace prowadzi specjalna jednostka Bank of England. Ten ponad trzystuletni bank zainicjował badania w celu wprowadzenia krajowej kryptowaluty. Na początkowym etapie wydawało się to niemożliwe do zrealizowania, jednak okazuje się, że ostatnio nastąpił przełom i być może w 2018 roku Anglia wprowadzi swój wirtualny pieniądz.

Siłą napędową jest Gubernator Banku Anglii, 52-letni Kanadyjczyk. Wcześniej piastował takie samo stanowisko w Banku Kanady, ma też za sobą 10-letnie doświadczenia w Goldman Sachs. To on prowadzi konsultacje z bankami krajowymi innych państw i na bieżąco przedstawia możliwości i korzyści, jakie niesie za sobą bitcoin, np. dla przedsiębiorczości. Jest orędownikiem wprowadzenia najprostszego mechanizmu dostarczania kryptowalut, czyli zdecentralizowaną rozproszoną księgę.

Jednocześnie zapewnia opinię publiczną, że wraz z powołaną przez siebie jednostką badawczą gwarantują bardzo rozsądne i ostrożne podejście do tematu, dostrzegają zarówno korzyści jak i zagrożenia, jakie niosą za sobą wirtualne pieniądze.

Jedno jest pewne, prace postępują szybko a perspektywa posiadania britcoina czy ucoina coraz bliższa. Tendencja jest jednak z goła odmienna od naszej rodzimej, gdzie bank krajowy jest całkowitym przeciwnikiem kryptowalut i upatruje w nich jedynie zagrożenia. Angielski model ma na celu wspieranie britcoina przez Bank of England i taka współpraca jest główny polem badań i konsultacji z innymi krajami z podobnym modelem działania.

Póki co, wszelkie testy i działania zmierzają do wykorzystania kryptowaluty do rozliczeń pomiędzy bankami centralnymi. W tym celu latem 2017 r. testowano technologię blockchain. Kolejnym etapem, nad którym podobno pracuje zespół badaczy jest wprowadzenie kryptowaluty powiązanej z funatmi. W kontekście działalności banków detalicznych wydaje się to niemożliwe, ale poczekajmy na efekty prac.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *