Czy jest już za późno, aby zainwestować w BitCoin?

Nie wiesz zbyt wiele na temat kryptowalut? Uważasz, że jest już za późno na to, aby warto było się tym interesować?

Najlepszy czas na posadzenie drzewa był 20 lat temu i dzisiaj. – Chińskie przysłowie

Jeśli jesteś początkującym w tematyce BitCoin ten artykuł jest dla Ciebie. Nie musisz być specjalistą ani mieć wykształcenia ekonomicznego. Po przeczytaniu tego tekstu poznasz niecolepiej tematykę kryptowalut, zwłaszcza z najpopularniejszą z nich jaką jest BTC.

Poznaj cztery najpopularniejsze mity związane z kryptowalutami i BitCoin.

Mit 1 – bitcoin to waluta

Idea kryptowalut zmusza do zmiany sposobu myślenia na temat pieniędzy. Tradycyjny pieniądz to coś co możemy wyciągnąć z kieszeni i zapłacić nim w dowolnym miejscu. Z uwagi na rosnącą popularność i wartość BitCoin jest to raczej aktywo w które można inwestować w celu zwiększenia jego rentowności. W wielu krajach, np. w Polsce, kryptowaluty nie są uważane za pieniądze (waluty). Ten nowy model płatniczy dopiero zyskuje na popularności i z pewnością może być jednym z ważniejszych w przyszłości.

Mit 2 – muszę kupić dużo BitCoinów od razu

Kolejny fakt, który zmusza do zmiany i nieco nowego podejścia do kwestii zakupu kryptowalut. Jesteśmy przyzwyczajeni do posiadania raczej całkowitych wartości aktywów w naszym portfelu. Na giełdzie papierów wartościowych nie możemy kupić połowy akcji. Akcje są najmniejszym możliwym i niepodzielnym udziałem jaki możemy nabyć. Z BitCoinem jest inaczej, możemy kupić np. 0.0145 BitCoina co znacznie ułatwia jego zakup (zwłaszcza, że w chwili powstawania tego tekstu kosztuje on ok 17 tyś dolarów za 1 BitCoin). Wszystkich BitCoinów jest 21 milionów i liczba ta jest stała, a każdy BitCoin jest podzielny na 100 milionów mniejszych części.

Mit 3 – Największy, że jest już za późno.

Kiedy widzisz ciągle rosnący kurs myślisz sobie, że trzeba było wcześniej się na to zdecydować i że teraz jest już za późno. Sprawdzasz za miesiąc i myślisz to samo, za trzy- podobnie… Jednak gdybyś 3 miesiące temu zdecydował się na jakiś krok w tej chwili zacierałbyś ręce licząc potencjalny zysk. Nie ma idealnego momentu na wejście w rynek, gdyż taki moment nie istnieje w teraźniejszości. Idealny moment wejścia na rynek znamy jedynie z perspektywy przyszłości jako przeszłość. Największą umiejętnością jest logika i intuicja, która umożliwia prognozę przyszłości.

Mit 4 – To zbyt ryzykowne.

Owszem, nie znamy drugiego takiego przypadku pod innym określeniem niż bańka internetowa. Dodatkowo czynnikiem pozwalającym utwierdzić się w tym przekonaniu jest fakt, że kryptowaluty nie są regulowane przez rząd, ani żadną centralną instytucję. Gdy jednak przyjrzymy się temu bardziej okazuje się, że jest to iluzja. Firmy upadają, nieruchomości tracą na wartości i nie ma nic pewnego. Spójrzmy na historię AmberGold. Legalnie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przedsiębiorstwo, posiadające kapitał zakładowy i gwarancyjny, nadzorowany przez radę nadzorczą, zarząd i inne organy zewnętrzne. Można upatrywać w tym silną stronę kryptowalut, potwierdzają to przypadki inflacji i hiperinflacji

Inflacja w Zimbabwe w 2008

Pieniądze, tak jak każdy inny towar, są warte tyle ile inni są w stanie za nie zapłacić. Pieniądze są formą wzajemnego zaufania strony podaży i popytu. W przypadku skrajnie niekorzystnych

Podsumowując z psychologicznego punktu widzenia ludzie bardziej boją się stracić niż zyskać. Z tego powodu audiencja teatru kryptowalut dzieli się nieproporcjonalnie na zwolenników i sceptyków zmian jakie obserwujemy wszyscy.