Co to jest BitCoin i kryptowaluty?

BitCoin ma zdecydowanie największe szanse spośród wszystkich krytptowalut, aby stać się pieniądzem idealnym. Skąd się wziął BitCoin czym jest, za ile i gdzie można go kupić? 

Choć BitCoin (symbol kryptowaluty i sieć wymiany) istnieje już od 2008 roku o krytptowalutach wiemy jeszcze niewiele, albo bardzo mało, a na pewno trudno jednoznacznie ocenić przyszłość kryptowalut. Pierwsze co przychodzi nam na myśl to elektroniczne pieniądze albo system płatności online. Kryptowaluty to przede wszystkim nowa technologia internetowa wykorzystująca Blockchain umożliwiając wymianę wartości w zdecentralizowany sposób. Należy pamiętać, że zastosowanie BitCoin jako środka płatniczego to tylko jedno z wielu potencjalnych zastosowań, ale o tym w dalszej części artykułu.

Siedem lat temu dwie pizze kosztowały 10 tysięcy bitcoinów, co oznaczało niespełna 20 dolarów. Jeśli właściciel pizzerii, któremu wówczas zapłacono kryptowalutą, do tej pory nie wydałby tych pieniędzy, to dziś miałby na koncie… około 30 mln dolarów.

U podstaw całego zamieszania jest otwarta (o otwartym kodzie źródłowym) technologia Blochchain (łańcuch bloków), do której dostęp może uzyskać każdy za pomocą dowolnego komputera. Dzięki zapisowi w postaci stosu (łańcuch bloków) żaden BitCoin nie może być wydany podwójnie, ukradziony czy zmodyfikowany. Wszystkie te transakcje są publicznie dostępne i można je prześledzić dzięki wyspecjalizowanym aplikacjom. Księgi rachunkowej, która zawiera wszystkie transakcje w sieci BitCoin nie da się podrobić czy zmodyfikować z uwagi na z góry ograniczoną liczbę BitCoinów oraz jednoczesny zapis operacji u wielu uczestników sieci. Zapisy są technicznie (kryptograficznie) nieodwracalne. Księgi transakcji są zbiorami zawierającymi wszystkie transakcje zrealizowane w sieci. Są szyfrowane za pomocą zaawansowanych metod kryptograficznych co oznacza, że dostęp do nich mają tylko autoryzowani użytkownicy.

BitCoin – pierwsza kryptowaluta

BitCoin wszyscy o niej mówią i każdy o niej słyszał. Jest pierwszą kryptowalutą. Kryptowaluty to inaczej waluty kryptograficzne. Jest to zdecentralizowany (rozproszony) system zapisu księgowego bazujący na kryptografii. Informacje o posiadanych umownych jednostkach przechowywane są u każdego uczestnika sieci, w przypadku tradycyjnego systemu finansowego te informacje przechowywane są w bankach. Liczba bitcoinów jest stała i wynosi 21 mln, co ogranicza inflację i deflację. Każdy bitcoin dzieli się na 100 milionów mniejszych jednostek, zwanych satoshi. BitCoin to najpopularniejsza i pierwsza krytpowaluta notowana na kryptogiełkdach pod symbolem BTC.

Kryptowaluty, „waluty” wirtualne, „waluty” cyfrowe nie są „pieniądzem elektronicznym” w rozumieniu prawa. W Polsce wydobywanie oraz obrót kryptowalutami zdaniem Ministerstwa Finansów nie narusza prawa, jednak ministerstwo odmawia kryptowalutom statusu waluty lub jakiegokolwiek innego instrumentu finansowego (w tym jednostki pieniężnej, instrumentu rynku pieniężnego, papieru wartościowego, elektronicznego instrumentu płatniczego) w sensie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych

Kryptowaluty stanowią pierwszy przypadek w ekosystemie finansowym rozwiązania opracowanego poza instytucjami finansowymi czy we współpracy z nimi.  Stanowi on duże zagrożenie dla istniejącego obecnie systemu fifnansowaego. W wielu krajach krytpwaluty zostały uznane za jednątke walutowa, pieniądz w takim rozumieniu jak rozumiemy realne waluty.

Obecnie notowanych jest kilkaset różnych krytptowalut i ciągle pwostają nowe jednak bezsprzecznym liderem, który ma największy udział w całym rynku kryptowalut jest BitCoin (BTC)

Kryptowaluty nie są regulowane przez żadną instytucją państwową i nie są przydzielone do żadnego kraju. Kryptowalut jest co najmniej kilkaset, a najpopularniejsze z nich to:

  • BitCoin
  • Ethereum
  • Litecoin

Istnieje też kilkaset innych krytptowalut i należą do zbioru „alcoinów”. Kryptowaluty notowane są na kryptogiełdach.

Sieci kryptowalut działają na takiej samej zasadzie na jakiej działają sieci peer-to-peer (p2p), które z pewnością zna każdy internauta. Każdy przecież przynajmniej raz pobierał coś z Torrentów. Jeśli nie wiesz na jakiej zasadzie działa Torrent zobacz poniższe wideo.

BitCoin działa na tej samej zasadzie. Wymiana (transakcje) odbywają się bez udziału centralnego punktu, przy udziale wszystkich uczestników sieci. Użytkownicy sieci, a raczej ich komputery, stanowią węzły sieci, przez które dochodzi do wymiany, autoryzacji i rozliczania transakcji. System przechowuje informacje o stanie portfeli wszystkich jej uczestników- tak jak w przypadku sieci Torrent każdy pobierający wie kto posiada plik, z kim jest najlepsze połączenie (prędkość wymiany danych) itp.

Portfel każdej nowej osoby tworzony jest w momencie pierwszej transakcji (autoryzacji) użytkownika w systemie. To co sprawia, ze Twój portfel jest bezpieczny to kryptografia, czyli zaawansowane algorytmy matematyczne umożliwiające zaszyfrowanie i zabezpieczenie Twojego portfela przed podwójnym wydaniem tej samej kryptowaluty, podrobieniem czy kradzieżą.

Kto jest twórcą BitCoina?

W grudniu 2015 roku amerykańskie portale Wired i Gizmondo zasugerowały, iż twórcą BitCoina może być australijski przedsiębiorca z branży IT – Craig Steven Wright, który potwierdził, że pod pseudonimem Satoshi Nakamoto stworzył bitcoin. Nie przedstawił jednak na to żadnego dowodu. Społeczność bitcoin uważa, że pod tym pseudonimem kryje się grupa naukowców, matematyków i kryptografów.

Kimkolwiek jest twórca kryptograficznej waluty z pewnością w trakcie jej tworzenia nie był świadomy jak bardzo nowy system bezgotówkowy eliminujący inne podmioty w trakcie wymiany, stanie się rewolucją systemu finansowego jaki znamy i tym samm zagrozi jego istnieniu.

Do czego służy BitCoin?

BitCoin jako środek płatniczy to tylko jedno z wielu potencjalych zastosowań kryptowaluty. Z uwagi na budowę i Blockchain na którym opiera się cały system stwarzają bardzo wiele możliwych zastosowań. W teorii nie ma znaczenia co będzie agregowała księga Blockchain. Mogą to być nieruchomośći, akcje na giełdzie. Dowolność w definiowaniu co bitcoin reprezentuje czyni go programowalnym medium przechowywującym dowolną wartość w formie cyfrowej.

Skąd wartość BitCoin wyrażana w dolarach?

BitCoiny mają pewną wartość z tego samego powodu z którego dolar amerykański (USD), euro (EUR) czy Polska Złotówka (PLN). To kwestia zaufania strony podaży i popytu. W teorii każdy realny pieniądz jest tylko przedmiotem. BitCoin ciągle zwiększa swoją wartość z uwagi na technologię, która ma wartość i ciągle rosnącą popularność.

Kto używa krytpwalut?

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Cambridge dowodzi, że 3-6 milinów ludzi na całym świecie używa kryptowalut. Największy udział w rynku ma jak do tej pory pierwsza i najbardziej popularna z nich- BitCoin (BTC).

To co odróżnia kryptowalutę od tradycyjnego pieniądza to fakt, że w przypadku tradycyjnych walut rząd może dodrukować pewną ich ilość wpływając na poziom inflacji. W przypadku kryptowalut istniej określona liczba jednostek i nie jest możliwe ich dodatkowe wytworzenie. Jest to bardzo ważne z uwagi na brak możliwości manipulacji wartością BitCoin. Od samego początku istnienia BitCoin istnieje określona ich liczba i nie jest ona zmienna w czasie. Oznacza to, że mamy do dyspozycji skończone zasoby w postaci kryptowaluty.

Coraz więcej sklepów dostępnych online obsługuje płatności w kryptowalutach. Z uwagi na większą anonimowość z tej formy płatności korzystają zwłaszcza strony na których można kupić nielegalne rzeczy. To oczywiste, przecież taka forma jest znacznie bardziej anonimowa niż tradycyjne płatności online. Ale należy zwrócić uwagę, że wiele legalnie działających i dużych instytucji o charakterze globalnym akceptuje BitCoin jako formę płatności. Są to m.in. Microsoft, Dell PayPal.